Tõnise tulekut oodates hakkasime remonti tegema, et elamiskõlbulikku ruumi juurde tekitada.
Köögiremondi tegime kohupiimavärvidega. Alguses asja uurides tundus see kohupiimavärvi tegemine jube segane ja keeruline. Aga tegelikult oli täitsa lihtne ja mõnus. Põhilisteks koostisosadeks on kriidipulber, booraks, kohupiim ja vesi. Lisaks võib kriidi hulka veel mingeid aineid panna, et asi tugevam saaks. Meie läksime Majatohtri poodi asja uurima. Seal oldi väga lahkesti valmis meile asja seletama. Tuli välja, et neil on müügil spetsiaalsed komplektid. Komplekt koosnes suurest kotitäiest kriidi- ja mingite muude pulbrite segust ja väiksest kotist booraksist. Lisaks ostsime pigmenti, et värvile soovitud tooni saada. Kaasa anti retsept. See sama retsept on kirjas ka aadressil http://www.kodukiri.ee/artikkel.php?id=4706. Samas poest ostsime ka pintsli. Kohupiimavärvi jaoks sobivad suured laiad pintslid. Kohupiim tuli muidugi toidupoest ise osta. Vaja on tavalist rasvatut kohupiima. Värvi tegemine ja sellega värvimine oli täitsa lõbus – ei mingit värvihaisu, ei määrinud käsi ega riideid, ülejääva värvi võis pärast kompostihunnikusse visata ja nõude ning pintslite puhastamine oli väga lihtne. Selline näeb välja kohupiim segatuna väheses vees lahustatud booraksiga (ja 2 tundi seisnud):
Selline näeb välja eelmisel pildil olev möga segatuna vee ja Majatohtri kohupiimavärvi pulbriseguga:
Järgmisel pildil on juurde segatud ka pigment. Selline on siis valmis värv:
Seinad eelnevalt kruntisime (krundi tegemise õpetus on ka kirjas aadressil http://www.kodukiri.ee/artikkel.php?id=4706) ja siis katsime 2 korda kohupiimavärvidega. Pärast esimest värvimist nägi sein välja selline (peale kuivamist läks tunduvalt heledamaks):
Siin pildil on pool seina ühe korra värvitud ja pool seina kaks korda:
Tulemus on täitsa ok, ei jäänud läbi kumama. Märjana tundus väga ebaühtlane ja vana värv paistis kohati alt läbi, aga kuivades jäi väga ilus. Pildid on peale maalitud samuti kohupiimavärvidega, iga värv eraldi segatud ja värvhaaval peale kantud.
Erinevatel seinapindadel on mõningad toonierinevused, seda seetõttu, et värvi tegime mitu korda ja pigmenti sai iga kord tunde järgi lisatud. Värv kuivas tunduvalt heledamaks kui kausis algul paistis. Kuna kohupiimavärv ei kannata üldse vett, siis ohtlikumad kohad (kraanikausi ja pliidi ümbrus jms) sai üle tehtud karnauubavaha emulsiooniga (selle saime ka Majatohtrist). Pärast vahatamist muutus kollane toon intensiivsemaks. Sibulapealsete juures on näha, et vaha ei tohi NÜHKIDA, tuleb TUPSUTADA.
Pliit on uuesti ehitatud, vanast pliidist ei jäänud praktiliselt midagi alles.
Enne:
Pärast:
Köögiuks on üle värvitud ainult seestpoolt, koridori poolne külg ootab koridoriremondi saabumist, siis tõmbame uksed ka üle. See uks sai värvitud tavalise õlivärviga.
Kamorkauks ja kapp on värvitud ka kohupiimavärviga. Mõlemad on värvitud üle kaks korda. Esimene värvikiht sai mõlemale peale pandud samast värviportsust – uksele ühel päeval ja kapile järgmisel päeval. Millegipärast tuli värvierinevus väga suur:
Teine värvikiht sai mõlemale eraldi tehtud ja lõpptulemus sai selline:
(Viimasel pildil nähtavad kuivaine topsikud sai ostetud Taaskasutuskeskusest ja mõned saadud tuttavate käest.)
Kohupiimavärvi puhul oli huvitav see, et mida tugevamini ja kauem pintsliga nühkida, seda tumedamaks värv läks. Ühtlast ühevärvilist pinda sellega saada ei õnnestu. Aga õnneks see polnudki meie eesmärk 😀
Värvimisest on praeguseks juba umbes aasta möödas, mingeid probleeme pole tekkinud, hiired pole seina kohukese pähe ära söönud ja meie oleme väga rahul.
Lõpetuseks veel mõned enne-pärast tüüpi pildid (õigemini küll vahepeal-pärast, sest päris enne remontima hakkamist ei märganud me pilte teha).
Pesuruumi uks enne:
ja pärast:
Pesuruumi lagi enne:
ja pärast:
Pesuruumi põrand enne:
ja pärast:
Soemüüriga köögisein enne:
ja pärast:
Teekannu nurk enne:
ja pärast:
Uks enne:
ja pärast:
Aknaga sein enne:
ja pärast:
Ja lihtsalt mõned ilusad pildid lõpptulemusest: